Od 1606 r. w każdy pierwszy czwartek, piątek i sobotę lutego odbywa się jarmark w Jokkmokk w szwedzkiej części Laponii. To jedno z najważniejszych spotkań społeczności Saamów, zwanych u nas Lapończykami.
Kiedyś, sprzedawali oni tu swoje wyroby, handlowali, zawierali znajomości. Obecny Jokkmokk Marknad to tygodniowy festiwal kultury saamskiej, w tym roku odbywający się w dniach 4-6 lutego. Co roku zimową fiestę w Jokkmokk odwiedza ok. 80.000 gości. Zasadniczą imprezę poprzedza Jokkmokks Historiska Marknad, czyli targ urządzony tak, jak dawniej bywało.
Turyści zjeżdżają tu nie tylko po to, aby kupić wspaniałe i unikalne wyroby lapońskiego rękodzieła, ale podziwiać także współczesne dzieła sztuki, przyjrzeć się rywalizacji psich i reniferowych zaprzęgów, pojeździć na skuterze śnieżnym, skosztować dań kuchni narodowej i oczywiście wziąć udział w bardzo bogatym programie rozrywkowo - kulturalno - sportowym.
Centrum imprezy znajduje się na rynku w Jokkmokk. Szczegóły dotyczące głównych wydarzeń Jokkmokks Marknad znajdują się na stronie www.jokkmokksmarknad.com
Podczas jarmarku, 6 lutego, społeczność saamska obchodziła także swoje święto narodowe, ustanowione w 1992 r. Data jest pamiątką pierwszego spotkania przedstawicieli Saamów z państw skandynawskich w Trondheim w roku 1917, które stało się początkiem odradzania tej społeczności - także w sensie politycznym. Flagę narodową i hymn przyjęto w roku 1986.
Ocenia się, że tę ciekawą społeczność tworzy ok. 60-70 tysięcy osób, zamieszkujących Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz Rosję.
Na zdjęciu: narodowa flaga Saamów
www.jokkmokksmarknad.se
|