Zakończyła się druga edycja Nordic Cross Point - festiwalu poświęconego Skandynawii, który odbył się w dniach 15-16 marca w 13Muzach. W tym szczecińskim centrum kultury udało się stworzyć prawdziwie północną atmosferę, która wypełniła wszystkie kondygnacje kamienicy przy Placu Żołnierza.
Ciekawy, żywy panel dyskusyjny, poświęcony odwadze w biznesie w skandynawskim kontekście, kulinarny pokaz szwedzkiego kucharza, przygotowany przez Unity Line, fascynująca opowieść Dariusza Morsztyna-Biegnącego Wilka o wyścigu Finnmarksl?pet, ale i o codziennym życiu z pięćdziesiątką psów zaprzęgowych w Republice Ściborskiej na Mazurach, gdzie mieszka, prezentacja polarnika Krzysztofa Michalskiego z Narvala o niezwykłych wyprawach do serca Arktyki, z wręcz nieprawdopodobnymi zdjęciami z penetracji ciągów lodowych jaskiń na Spitsbergenie - to tylko z niektórych atrakcji drugiej edycji.
Goście Nordic Cross Point mieli okazję posłuchać kapitalnego wykładu dr. Piotra Klafkowskiego z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego o dwóch językach Norwegii i podziwiać przepiękne zdjęcia dr. Tomasza Dudy z Katedry Turystyki US, wzbogacone o mnóstwo informacji o naturze tego zjawiska. Do tego fascynująca opowieść dr. hab. prof. US Karola Piaseckiego o tajemniczej Bjarmi - krainie nad Morzem Białym, o której wspominają islandzkie sagi, czy kulturowa wędrówka po Szwecji, na którą zabrał słuchaczy dr Waldemar Kopczyński. Obaj naukowcy reprezentują współpracująca z Nordic Cross Point Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej. Nie zabrakło również zdjęć i wrażeń z Wysp Owczych, zaprezentowanych przez organizatorów Nordic Cross Point.
W festiwalu wzięli udział studenci: członkowie studenckiego koła geografów "Odkrywcy" z Uniwersytetu Szczecińskiego zaserwowali praktyczne informacje dotyczące podróżowania po Skandynawii, a zwłaszcza po Norwegii, wykorzystując wiedzą zdobytą podczas lutowej wyprawy za koło polarne. Z kolei studenckie koło naukowe E_scape, działające przy Wydziale Architektury i Budownictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przedstawiło niezwykłe rozwiązania w designie, z którego słynie Skandynawia, w tym także rozwiązania projektowe dotyczące kultury rowerowej. Na Nordic Cross Point przybyli skandynawscy studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeden z nich - student medycyny z Norwegii - wygrał nagrodę główną, rejs do Szwecji, ufundowany przez partnera wydarzenia - Unity Line.
Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty dla dzieci, na które już przed imprezą zabrakło miejsc, odbyły się również projekcje filmów, w tym filmu "Łowcy przygód" o podróży polskich blogerów po Norwegii, wystawy oraz kiermasz książki skandynawskiej.
Jeszcze raz dziękujemy naszym partnerom, w tym zwłaszcza Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego, Unity Line oraz 13Muzom. Dziękujemy także naszym prelegentom i wszystkim, którzy tworzyli i zrealizowali program Nordic Cross Point, w tym wolontariuszom - studentom szczecińskich uczelni. Kolejne zdjęcia z imprezy pojawią się na facebookowej stronie Nordic Cross Point.
Na spotkanie ze Skandynawią zapraszamy za rok - już myślimy o programie trzeciej edycji Nordic Cross Point!
Na zdjęciu: losowanie nagrody głównej - rejsu promem Unity Line. Od prawej: Izabela Staniszewski (współorganizator - Polska Fundacja Sportu i Kultury), Anna Biały (koordynatorka Nordic Cross Point), Marcin Jakubowski (współorganizator - Magazyn Skandynawski "Zew Północy"), Sebastian Napieraj - prowadzący część piątkową Nordic Cross Point.
Fot. Daria Staśkiewicz
Więcej: www.nordiccrosspoint.pl
|