Zyskująca popularność, także w Polsce, turystyka motorowodna kojarzy się głównie z wyprawami po starych, pełnych uroku kanałach Francji, Niemiec czy Holandii. Obok sielskich krajobrazów i niezwykłego sposobu podróżowania, atrakcją dla turystów są także ciekawostki techniczne i zabytki hydrotechniki, zwłaszcza różnego typu śluzy. Dzięki rozsądnym kosztom wynajmu dobrze wyposażonych łodzi (zwykle 3-6 osobowych) i możliwości pływania bez zbędnych formalności (niepotrzebne jest, w odróżnieniu od Polski, posiadanie patentu sternika motorowodnego; "szyper" przechodzi jedynie trwające kilkanaście-kilkadziesiąt minut szkolenie jak prowadzić wynajętą łódź) letnia włóczęga po rzekach, jeziorach i kanałach może być wielce oryginalną i bardzo atrakcyjną propozycją wypoczynku.
Warto wiedzieć, że do grupy najbardziej interesujących śródlądowych dróg wodnych Europy należą także zabytkowe kanały w Skandynawii, zwłaszcza w Szwecji. Większość z nich powstała w XIX w., a niektóre nawet w XVII w. Najbardziej znanym szlakiem jest droga wodna prowadząca z Göteborga przez jeziora Wener i Wetter do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jej sztucznymi fragmentami są: Trollhätte Kanal - 82 km długości, 6 śluz - i słynny Göta Kanal. Ten ostatni ma 190 km długości i aż 58 śluz! Pokonanie całości trasy zajmuje 6-10 dni.
Inne szlaki to Dalslands Kanal, Bergslagskanalen, Hjälmare Kanal, Kinda Kanal, Strömsholms Kanal, Säffle Kanal, Södertälje Kanal.
Pływając po szwedzkich kanałach otrzymuje się Kanalpasset, czyli paszport kanałowy, w którym umieszcza się potwierdzenia przebytych szlaków. Jeśli w ciągu 5 lat pokona się co najmniej 5 szwedzkich kanałów, można ubiegać się o specjalny dyplom i efektowny medal.
Niestety, w odróżnieniu od Francji czy Niemiec, gdzie śluzowania są przeważnie bezpłatne, w Szwecji trzeba dość słono płacić. Np. za pokonanie wszystkich śluz na Kanale Göta trzeba wysupłać 1700-4900 SEK w zależności od rozmiarów łodzi.
Szwedzkim sztucznym drogom wodnym patronuje Stowarzyszenie Szwedzkich Kanałów (Föreningen Sveriges Kanaler).
Więcej: www.sverigeskanaler.com
Göta Kanal: www.gotakanal.se
Na zdjęciu: śluzy na Göta Kanal (fot. Föreningen Sveriges Kanaler)
|