W dniach 12-14 czerwca 2025 r. w Allinge na Bornholmie odbędzie się największy festiwal polityczny w Danii i zarazem w całej Skandynawii – Folkemødet (Spotkanie Ludowe). Impreza organizowana jest tradycyjnie w 24. tygodniu roku.
Biorą w niej udział przedstawiciele rządu, w tym aktualni i byli premierzy, szefowie głównych partii politycznych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu różnych organizacji i stowarzyszeń a także przedsiębiorcy i oczywiście licznie przybyli obywatele.
W tym roku po raz pierwszy w historii tego wydarzenia, udział weźmie oficjalny przedstawiciel Polski. Będzie nim p. Ewa Dębska, pełniąca rolę chargé d`affaires ambasady RP w Kopenhadze. 12 czerwca p. Ewa Dębska weźmie udział w dyskusji panelowej razem z przewodniczącym duńskiego parlamentu Sørenem Gade. Okazją ku temu jest przekazanie prezydencji UE przez Polskę Danii, co nastąpi 1 lipca 2025. Głównymi tematami dyskusji będą bezpieczeństwo w Europie i priorytety związane z duńską prezydencją w UE.
Jak deklarują organizatorzy, podstawowym celem Folkemødet jest umacnianie duńskiej demokracji poprzez zmniejszenie dystansu i zwiększenie zaufania między obywatelami a decydentami. Służą temu liczne spotkania, dające każdemu z uczestników możliwość rozmowy z przedstawicielami regionalnych i centralnych władz, Folketingu czy różnorodnych organizacji. Słowem, polityczna Dania w jednym miejscu.
Spotkania odbywają się w 200 miejscach na terenie całego miasteczka, choć sercem imprezy jest scena główna przy łączącej Allinge z pobliskim Sandvigiem ulicy Strandvejen. W programie ok. 3 tys. wydarzeń, debat i tematycznych spotkań, dotyczących różnych aspektów życia społecznego – od wielkiej polityki, bo tematykę lokalną i regionalną. Plus program kulturalno-rozrywkowy.
W tym roku przewidziano udział ok. 50 tys. osób, natomiast w rekordowej edycji 2019 uczestniczyło ok. 115 tys. gości. Te liczby czynią z Allinge sezonowe, polityczne centrum Danii, a samo Folkemødet urasta do rangi największego tego typu wydarzenia na Północy.
Z imprezą wiąże się także szereg wyzwań natury logistycznej: Bornholm to wyspa licząca ok. 40 tys. mieszkańców, na którą trzeba dopłynąć promem lub dolecieć, wyzwaniem może być także znalezienie noclegu, o ile ktoś wcześniej nie dokonał rezerwacji.
Folkemødet powstało z inspiracji szwedzkim tygodniem politycznym - Almedalsveckan, który odbywa się co roku w 27. tygodniu na Gotlandii. Imprezę z Visby skopiowano w 2011 r., rozbudowując ją i poszerzając spektrum wydarzeń w kolejnych latach. Z powodu zarazy w 2020 r. impreza nie odbyła się, a w 2021 r. miała hybrydowy charakter.
Ale Folkemødet to także nawiązanie do duńskich tradycji patriotycznych zgromadzeń na najwyższym wzniesieniu południowej Jutlandii – Skamlingsbanken (113 m n.p.m.) koło Kolding. Szczególnego znaczenia nabrały one w czasie wojny z Prusami w 1864, stając się symbolem walki o duńską tożsamość na zagarniętych przez sąsiadów ziemiach.
Więcej: www.folkemoedet.dk
Na zdjęciu: podczas czerwcowego Folkemødet przeżywa prawdziwą inwazję gości (fot. Pelle Ring)
|