Najwęższym (250 m w przewężeniu) i jednocześnie jednym z najpiękniejszych norweskich fiordów jest wpisany na Listę UNESCO Nærøyfjorden, będący częścią systemu drugiego pod względem wielkości fiordu świata – Sognejforden. Rejs wzdłuż jego wznoszących się na wysokość około 1000 m n.p.m. ścian jest nie lada atrakcją i wiedzie z Gudvangen do Flåm (lub w stronę przeciwną), trwając około 90 minut.
Na tym szlaku pływają dwa w pełni elektryczne katamarany projektu Seasight – dzieła stoczni Brødrene Aa w Hyen, które można nazwać „widokowcami”. Zostały bowiem tak zaprojektowane, by umożliwić pasażerom, w liczbie do 400 osób, nieskrępowane podziwianie otoczenia z połączonych rampami pokładów widokowych lub z przeszklonego wnętrza.
Serię zapoczątkował zbudowany w roku 2016 statek „Vision of the fjords”, posiadający jeszcze napęd hybrydowy. Była to pierwsza na świecie turystyczna jednostka pasażerska z takim rozwiązaniem odnośnie napędu. Projekt stoczni Brødrene Aa został obsypany prestiżowymi nagrodami branżowymi.
„Vision of the Fjords” obecnie pływa po wodach Oslofjordu, natomiast szlak Gudvangen–Flåm obsługuje jego młodsze rodzeństwo – już w pełni elektryczne statki „Future of The Fjords” (2018) i „Legacy of The Fjords” (2020). Norweski armator, The Fjords, zamierza iść za ciosem i powiększyć flotę swoich „elektryków”: w roku 2026 na trasę Gudvangen–Flåm wejdzie trzeci statek elektryczny projektu Seasight.
Warto dodać, że rejs Gudvangen-Flåm jest częścią jednego z najbardziej atrakcyjnych produktów turystycznych w Skandynawii, jakim jest jednodniowa, okrężna wycieczka Norway in Nutshell ze startem i metą w Bergen.
Więcej o rejsach przez Nærøyfjorden: www.Thefjords.no
Na zdjęciu: statki projektu Seasight wyróżnia nowatorski projekt (fot. Thefjords)
|