W norweskim centrum kosmicznym Andøya Space / Spaceport na wyspie Andøya w archipelagu Vesterålen, 30 marca 2025 r. w godzinach południowych miał miejsce start pierwszej w historii rakiety orbitalnej, odpalanej z obszaru Europy.
Rakietę Spectrum o wysokości 28 m, średnicy 2 m i docelowej ładowności 1 t opracowała niemiecka firma Isar Aerospace. Jej lot trwał zaledwie 30 sekund – rakieta utraciła sterowność i zmieniła tor lotu, spadając do morza niedaleko platformy startowej.
Isar Aerospace podaje, że wszystko przebiegło pod kontrolą i zgodnie z planem, jednak wcześniej zaprezentowany schemat misji zakładał oddzielenie członu orbitalnego od nośnika. Podczas transmisji live przerwano ją na kilka sekund przed katastrofą, gdy Spectrum, odwróciwszy kierunek lotu, zaczęła zbliżać się do powierzchni morza. Pełny lot widać z ujęcia z oddali - z drona. Niemniej, jak zapewniają przedstawiciele Isar Aerospace, firma jest zadowolona z testu, podczas którego zebrano doświadczenia, służące kolejnym próbom.
Andøya Spaceport to kosmodrom podwójnego zastosowania – oprócz misji cywilnych, możliwe jest tu przeprowadzanie testów rakiet dla wojska. Jego położenie zapewnia bezpieczne operacje nad oceanem, z minimalnymi zakłóceniami dla ruchu lotniczego i morskiego. Z kosmodromu mogą być wystrzeliwane rakiety nośne z ładunkami do 1,5 t, a docelowe zdolności operacyjne Andøya Spaceport wynoszą ok. 30 misji rocznie.
Warto dodać, że w roku 2024 r. z Andøya Spaceport została z sukcesem wystrzelona pierwsza w historii polska rakieta suborbitalna – ILR-33 BURSZTYN 2K, osiągając wysokość 101 km. Inżynierowie z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa zastosowali w niej nowatorskie rozwiązanie dotyczące paliwa – jako utleniacz został wykorzystany nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.
www.andoyaspace.no
|