W dniach 13-22 marca 2025 r. w Finnmarku w północnej Norwegii odbywa się kolejna edycja Finnmarksløpet – najdłuższego wyścigu psich zaprzęgów w Europie i jednego z najbardziej prestiżowych na świecie, obok słynnego, alaskańskiego Iditarod. Start i meta wyścigu znajdują się w mieście Alta, a trasa prowadzi przez dziką tundrę, góry i zasypane śniegiem pustkowia.
Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1981 roku z udziałem… trzech zawodników. W tamtych czasach był to elitarny sport – środowisko maszerów było nieliczne. W 1985 r. wprowadzono do konkurencji dwa dystanse, a w 1992 r. długość trasy wyścigu głównego wzrosła do 1000 km. Maszer mógł mieć w zaprzęgu maksymalnie 12 psów. Krótsza, „sprinterska” trasa liczyła 600 km, w zaprzęgu mogło biec 8 psów. W 2000 r. w wyścigu głównym zwiększono maksymalną liczbę psów do 14. Kolejna duża zmiana zaszła w 2018 r., gdy trasę wyścigu głównego wydłużono z 1000 do 1200 km.
Dziś Finnmarksløpet to nie tylko zawody, ale właściwie zimowy festiwal z rozbudowanym programem. W wyścigu biorą udział profesjonalni maszerzy, głównie ze Skandynawii, a rywalizacja odbywa się w trzech konkurencjach.
FL-1200 to najdłuższy i najbardziej wymagający wyścig, którego trasa liczy 1200 km. Maszerzy mogą korzystać z zaprzęgów składających się maksymalnie z 14 psów. Trasa FL-1200 prowadzi aż do norweskiego Kirkenesu, skąd następuje powrót do Alty. Najszybsi zawodnicy pokonują cały dystans w ciągu pięciu i pół dnia. W tym roku na starcie stanęło 23 maszerów.
FL-600 to wyścig „sprinterski” o długości 600 km. W tej kategorii zawodnicy startują z zaprzęgami liczącymi maksymalnie 8 psów. Wyścig jest krótszy, co nie znaczy, że łatwiejszy – obowiązuje tu inna taktyka, ale podobnie jak w koronnej konkurencji kluczowe jest planowanie oraz doskonałe przygotowanie – człowieka i psich zawodników. Punktem zwrotnym „600” jest miejscowość Levajok przy granicy z Finlandią. Swój udział w tym wyścigu zgłosiło 54 maszerów.
FL-junior przeznaczony dla maszerskiego „narybku” – młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Trasa liczy około 200 kilometrów, a zaprzęgi mogą składać się maksymalnie z 6 psów. Młodzi adepci tego sportu docierają do miejscowości Suossjarvi, skąd następuje powrót do Alty. Chęć udziału w tym wyścigu zgłosiło 15 osób.
Pierwszym Polakiem, który wziął udział w Finnmarksløpet był Dariusz Morsztyn „Biegnący Wilk” – stawał na starcie dwukrotnie. Jego start opisywaliśmy w "Zewie Północy". W tym roku nasze barwy reprezentuje Marcin Harna, który ściga się na dystansie 600 km.
Finnmarksløpet to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także ważna część kultury północnej Norwegii, w tym kultury Saamów. Wyścig podkreśla bliską relację człowieka z naturą i psami zaprzęgowymi, promuje tradycję życia w trudnych warunkach, sprzyja też promocji turystycznej tej części kraju. Zmaganiom maszerów kibicują tysiące Norwegów i gości z zagranicy, a zwycięzcy Finnmarksløpet cieszą się w Norwegii wielką sławą.
Wyścig główny trwa – wyniki maszerów na poszczególnych punktach kontrolnych można obserwować w serwisie Finnmarkslopet.
Źródło: www.Finnmarkslopet .no
Mapka tras wyścigu: NTB Kommunikasjon / Finnmarkslopet.no
|