W maju 2022 r. w norweskim Stavangerze ruszyła pierwsza na świecie regularna linia autobusowa, obsługiwana przez autonomiczny, duży autobus. Podczas pierwszej fazy projektu, która potrwa do 2024 r., na jego pokładzie jeszcze znajduje się kierowca, nadzorujący pracę prowadzących autobus systemów.
Napędzany elektrycznym silnikiem pojazd o nazwie e-ATAK wyprodukowała turecka firma Karsan, a za jego eksploatację odpowiadają norweski narodowy przewoźnik Vy (dawniej NSB: kolej i pasażerski transport drogowy) oraz regionalny operator sieci komunikacyjnej - Kolumbus, który dokonał integracji nowatorskiej linii z systemem komunikacji miejskiej Stavangeru.
E-ATAK może zabrać 50 pasażerów w tym 21 na miejscach siedzących. Jego trasę wytyczono w taki sposób, by znalazły się na niej odcinki o różnej trudności - z wąskimi jezdniami, nieprawidłowo parkującymi autami, stojącymi dużymi pojazdami, jak autobusy wycieczkowe, z drogami rowerowymi. Pojazd na razie porusza się z prędkością 25 km/h, ale w 2024 r., po zakończeniu bieżącej fazy projektu, jego prędkość ma wzrosnąć do 40-50 km/h, nie będzie też kierowcy - nadzór pojazdu będzie prowadzony z centrali.
Podobny projekt, także z udziałem Vy oraz tego samego typu autobusu, wszedł w fazę testów w Szwecji. Autonomiczny autobus lotniskowy ma połączyć centrum handlowo-logistyczne Arlandastad z głównym lotniskiem Sztokholmu - Arlanda Airport.
Źródło: www.bussmagasinet.se
Na ilustracji: autonomiczny autobus e-ATAK tureckiej firmy Karsan (www.karsan.com)
|