Początek kwietnia 2023 roku zapewne zostanie na długo w pamięci Finów. Najpierw gruntowna przebudowa sceny politycznej, gdy 2 kwietnia ogłoszono wstępne wyniki wyborów do Eduskunty - fińskiego parlamentu. Najwięcej, 20,8% głosów przypadło liberalno-konserwatywnej Koalicji Narodowej (KOK - Kansallinen Kokoomus). Drugie miejsce z wynikiem 20,1% zajęła narodowo-konserwatywna Partia Finów (PS - Perussuomalaiset). Z poparciem 19,9% rządząca dotychczas Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP - Suomen sosialidemokraattinen puolue) uzyskała trzecią lokatę. Tym samym wygrały ugrupowania reprezentujące prawą stronę fińskiej polityki, co jest nie tylko wyrazem rozczarowania Finów długoletnimi rządami lewicy, ale i obawami o los kraju w obliczu agresywnej postawy sąsiada - Federacji Rosyjskiej, a tu zwycięskie partie zapowiadają zdecydowane działania.
Ale to socjaldemokraci pod wodzą ustępującej premier Sanny Marin doprowadzili Finlandię do członkostwa w NATO, które stało się faktem 4 kwietnia 2023 r. To prawdziwie historyczna data, gdyż od zakończenia drugiej wojny światowej Finlandia pozostawała neutralna, starając się nie drażnić sowieckiego niedźwiedzia. Nastawienie Finów do członkostwa w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego radykalnie zmieniło się po 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja dokonała agresji na Ukrainę. Decyzję o wstąpieniu popiera obecnie ? tamtejszego społeczeństwa.
Finlandia stała się 31. członkiem Sojuszu. Co więcej, członkiem kluczowym, zważywszy na wartość fińskiej armii, jej wyposażenie i wyjątkowe zdolności mobilizacyjne oraz położenie względem Federacji Rosyjskiej. Wystarczy spojrzeć na mapę, by zrozumieć wściekłość kremlowskiej dyplomacji po złożeniu przez Finów oficjalnego wniosku o przyjęcie do NATO. Jej akcesja oznacza, że w razie potencjalnego konfliktu operujące z bazy Floty Bałtyckiej w Kronsztadzie na wyspie Kotlin okręty Federacji Rosyjskiej zostaną pozbawione możliwości wyjścia z Zatoki Fińskiej na otwarty Bałtyk, a drugie pod względem znaczenia miasto Rosji - Sankt Petersburg - znajdzie się w zasięgu krzyżowego ognia artylerii rakietowej Sojuszu: z terenu Finlandii i Estonii.
|