Komisja Europejska przyznała narodowemu eposowi fińskiemu „Kalevala” Znak Europejskiego Dziedzictwa – European Heritage Label, honorując tym samym jego wpływ na historię, kulturę i integrację europejską.
Dzieło to, oparte głównie na tradycjach karelskich i fińskich, odegrało kluczową rolę w rozwoju i umacnianiu tożsamości narodowej Finów. "Kalevala" składa się w głównej mierze z legend i pieśni ludowych, zebranych i opracowanych w 1849 roku przez Eliasa Lönnrota. Są one fińskim odpowiednikiem skandynawskich mitologii.
"Kalevala” nie tylko wywarła wielki wpływ na fińską kulturę, stanowiąc inspirację dla twórców reprezentujących jej wszystkie dziedziny, ale stała się także ważnym elementem w promocji kraju na arenie międzynarodowej. Ciekawostką jest fakt, że "Kalevala" była źródłem inspiracji m.in. dla słynnego pisarza J.R.R. Tolkiena, i można z nią łączyć postać tolkienowskiego czarodzieja Gandalfa.
Finlandia złożyła wniosek do kapituły European Heritage Label wiosną 2023 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2013 roku. Znak otrzymało już 67 obiektów - w tym jeszcze jeden w Finlandii (Seminaarinmäki Campus) i sześć w Polsce. Mają one o różny charakter, od architektury po dzieła literackie. W najnowszej edycji Znak Europejskiego Dziedzictwa przyznano siedmiu obiektom.
Warto dodać, że w polskich Karkonoszach działa fińska wioska o nazwie Kalevala (www.kalevala.pl)
www.culture.ec.europa.eu
Na zdjęciu: Kullervo, jeden z bohaterów "Kalevali" (Väinö Blomstedt, 1897 / Wikipedia) |