W odróżnieniu od sąsiednich Szwecji czy Norwegii, w Danii nie ma tak szerokich możliwości korzystania z allemansrätten, czyli zwyczajowego prawa, umożliwiającego nocleg w przygodnym terenie (nocowanie "na dziko"), pod warunkiem spełnienia określonych wymagań, w tym przede wszystkim poszanowania przyrody.
Naturstyrelsen - duńska agencja rządowa, sprawująca pieczę m.in. nad lasami i obszarami chronionymi - wyznaczyła jednak fragmenty kompleksów leśnych, gdzie biwaki "na dziko" są dozwolone. Rozwija także sieć miejsc biwakowych, gdzie można rozpalić ognisko i gdzie niekiedy są podstawowe udogodnienia, w postaci dostępu do wody, WC, a nawet drewnianych wiat, w których wędrowcy spędzają noc.
W ubiegłym roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie noclegami na łonie przyrody, dlatego Naturstyrelsen kilka tygodni temu zwiększyło liczbę obszarów leśnych z możliwym noclegiem "na dziko" aż o 77 - łącznie jest ich obecnie 275.
Mapka z wykazem wszystkich obszarów leśnych, gdzie można biwakować, dostępna jest na stronie www. naturstyrelsen.dk oraz www.udinaturen.dk.
Aby zobaczyć wszystkie miejsca - zarówno obszary leśne, jak i urządzone miejsca biwakowe, wystarczy kliknąć TUTAJ
Źródło: Naturstyrelsen
Informacja: Maria Tuniszewska - Ringby, R?nne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
|