W Danii piątek 13 maja 2022 jest wolny od pracy. Tego dnia Duńczycy obchodzą bowiem Store Bededag (Wielki Dzień Modlitwy), ustanowiony w roku 1686 przez króla Christiana V na czwarty piątek po Wielkanocy.
Po wprowadzeniu reformacji w Danii, co miało miejsce w 1536 roku, i brutalnym przejęciu dóbr, kościołów i klasztorów stanowiących własność Kościoła katolickiego, nadszedł także czas na zmiany w kalendarzu świąt kościelnych. Na przykład środy były zwyczajowo wolne od pracy - ich przeznaczeniem był post i modlitwa. Oprócz nich okazji do świętowania było znacznie więcej, niż dziś.
Aby zwiększyć efektywność gospodarki - zwłaszcza w rolnictwie i rzemiośle - król Christian V skomasował pomniejsze święta, wprowadzając jeden świąteczny, poświęcony modlitwie dzień - Store Bededag.
Tradycja ta zachowała się do dziś. Dzięki niej nie tylko Duńczycy, ale i mieszkańcy Grenlandii i Wysp Owczych mają długi weekend, przeznaczany zwykle na krótki urlop, prace porządkowe czy po prostu odpoczynek.
Ze Store Bededag wiąże się kilka tradycji. Jedną z nich jest duńska ciekawostka kulinarna. Chodzi o hveder - specjalny rodzaj pieczywa, przygotowywanego na to święto. Hveder to pszenne bułki, które kupowano w przeddzień Wielkiego Dnia Modlitwy (piekarze bowiem także świętowali) i odgrzewano podczas Store Bededag. Podaje się je na ciepło, często opiekając jak tosty. Zgodnie z tradycją, spożywa się je tylko z masłem.
Na zdjęciu: hveder (fot. Maria Tuniszewska-Ringby)
Informacja: Maria Tuniszewska - Ringby, R?nne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
|