10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla (1896), w Konserthuset - sztokholmskiej hali koncertowej, odbędzie się uroczystość wręczenia nagród imienia fundatora, przyznanych w dziedzinie literatury, ekonomii, medycyny, psychologii, fizyki i chemii. Po raz pierwszy noblowskie uroczystości odbyły się w roku 1901. Wyjątkiem jest Pokojowa Nagroda Nobla, wręczana w tym samym dniu w ratuszu miejskim w Oslo. Transmisje on-line ze wszystkich wydarzeń dostępne są poprzez stronę www.nobelprize.org
W obydwu miastach istnieją noblowskie tradycje, począwszy od stałych miejsc zakwaterowania laureatów, poprzez przemarsze, jak w Oslo, a skończywszy na uroczystym bankiecie czy noblowskim menu. W tym roku jednak wiele z nich zostało ograniczonych do minimum.
Nie zmienia to jednak faktu, że jak co roku trwa Nobel Week, obfitujący w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest trwający w Sztokholmie od 5 do 13 grudnia Nobel Week Lights Stockholm, czyli cykl prezentacji w formie iluminacji wybranych sztokholmskich budowli.
Efektowna gra świateł zagości m.in. na murach sztokholmskiego ratusza, Królewskiego Teatru Dramatycznego, Muzeum Miejskiego, Muzeum Nagrody Nobla czy na na jednym z głównych placów miasta - Sergels Torg. Nobel Week Lights Stockholm jest wzorowany na międzynarodowych festiwalach światła, jak F?te des Lumi?res w Lyonie.
Kilka instalacji świetlnych zostało zainspirowanych Nagrodami Nobla z roku 2020 i lat poprzednich. Jedną z najciekawszych jest prezentacja obrazów z krańców kosmosu, wyświetlana na elewacji sztokholmskiego ratusza. To jeden z największych projektów mapowania wideo, jakie kiedykolwiek odbyły się w stolicy, powstały we współpracy ze Szwedzką Narodową Radą Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną.
Więcej: www.nobelprize.org
Na zdjęciu: sztokholmski ratusz z iluminacją "Space" (źródło: www.nobelprize.org)
Informacja: Maria Tuniszewska-Ringby, R?nne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
|