Serwis duńskiego radia www.dr.dk doniósł o stosunkowo nowym problemie, z jakim spotkali się w tym sezonie wypoczywający na duńskich plażach letnicy. Odnotowano mianowicie sporo sygnałów dotyczących bolesnych ukłuć podczas korzystania z morskiej kąpieli.
Sprawczynią okazała się mała ryba z gatunku Trachinus draco zwana ostroszem, która do niedawna była w naszych stronach była rzadkim gościem. Rezyduje głównie w wodach ciepłych - w Morzu Śródziemnym i Czarnym, ale także na Atlantyku. Na Bałtyku jest unikatem - m.in. w 2009 r. udało się złowić ostrosza, który trafił do Stacji Morskiej Instytutu Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (www.hel.univ.gda.pl), stając się ichtiologiczną sensacją. Według informacji Stacji Morskiej, ostrosz to mała ryba denna, która latem przebywa w płytkich wodach do głębokości kilkunastu metrów, zimą zaś przenosi się głębsze partie. W przypadku nastąpienia na leżącą w piasku rybę, ta wydziela z gruczołów towarzyszących kolcom w przedniej części ciała silny jad. Skutkiem jest dotkliwy ból, obrzęk, możliwe są także poważniejsze następstwa, w tym nawet utrata przytomności.
Jak podaje serwis www.dr.dk, tego lata niemal codziennie docierają sygnały o kontakcie z ostroszami. Sprawę monitoruje jeden ze specjalistów-ichtiologów ze Statens Naturhistoriske Museum. Tylko w sierpniu w tej placówce zgłoszono 15 przypadków - niedawno na wybrzeżu Djurslandu nad Wielkim Bełtem, gdzie jedna z kobiet nastąpiła na ostrosza na głębokości zaledwie 30 cm. Przypadek okazał się poważny, podobny do ukąszenia przez żmiję.
Według zgromadzonych informacji, najwięcej przypadków odnotowano na wybrzeżu Kattegatu, Wielkiego i Małego Bełtu a także cieśninie Sund.
Informacja: Maria Tuniszewska - Ringby, R?nne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
Źródło: www.dr.dk, www.hel.univ.gda.pl
Ilustracja: Wikimedia.org
|