10 grudnia 2020 r. zarząd duńskiego armatora promowego Molslinjen poinformował o zmianie właściciela. Dotychczasowy, Polaris Private Equity, zawarł umowę sprzedaży firmy na rzecz EQT Infrastructure - wywodzącej się ze Szwecji grupy kapitałowo-inwestycyjnej.
Molslinjen to obecnie największy duński armator promowy, który w 2015 r. powiększył liczbę obsługiwanych tras z 2 do 9, rozbudowując przy tym flotę z 3 do 15 statków. Łącznie na swoich pokładach przewożą one do 8 milionów pasażerów rocznie.
Molslinjen obsługuje połączenia między Jutlandią a Zelandią, a także trasy promowe łączące Ystad, K?ge i Sassnitz z Bornholmem, linie na wyspy Langeland, Als, Fan? i Sams?. Ponadto, firma stworzyła sieć autobusowej komunikacji dalekobieżnej Kombardo Expressen z bezpośrednimi połączeniami między dużymi miastami w Danii.
Armator systematycznie inwestuje we flotę - jego znakiem firmowym są nowoczesne, szybkie katamarany pasażersko-samochodowe, dzięki którym czas morskiej podróży jest skrócony do minimum. Natomiast najnowszą inwestycją na lądzie jest oddany do użytku w listopadzie 2020 r. nowy terminal promowy w ?sthavnen w Aarhus, gdzie pracę znalazło ponad 700 osób.
W ostatnich latach poczyniono szereg "zielonych inwestycji", które przyczyniły się do redukcji emisji CO2 na poziomie 60%. Następstwem tej polityki jest także plan wprowadzenia w roku 2021 na linię na wyspę Fan? nowego promu o napędzie elektrycznym, a także największego na świecie katamaranu z silnikami dwupaliwowymi. W 2022 r. ma się on pojawić na linii bornholmskiej.
Informacja: Maria Tuniszewska-Ringby, R?nne (Bornholm),
e-mail: mtr (at) bornholmsmuseum.dk, tel. +45 56 95 07 35, www.bornholmsmuseum.dk
Źródło: Molslinjen
Na zdjęciu: najnowszą jednostką Molslinjen jest wprowadzony w roku 2019 r. na linie Odden (Zelandia) - Aarhus (Jutlandia) oraz Odden - Ebeltoft (Jutlandia) szybkobieżny prom "Express 4", będący jednym za największych katamaranów na świecie. Zbudowana w Australii - w stoczni Austal (na ilustracji) - jednostka rozwija prędkość 40 węzłów i może zabrać na pokład ponad 1020 pasażerów oraz 420 samochodów osobowych.
Fot. Bahnfrend / Wikimedia.org
|