Historia, folklor i dziedzictwo kulturowe krajów nordyckich w szczególności Norwegii i Islandii - to tematy przewodnie tegorocznej, piątej edycji Nordic Talking Festival.
W programie między innymi: warsztaty czytania run, pokazy walk wikingów, wystawa fotografii, koncerty, lekcje norweskiego tańca ludowego oraz prelekcje i wykłady prowadzone przez specjalistów z Polski i Skandynawii.
Tegoroczna edycja Nordic Talking Festival odbędzie się w Gdyni i potrwa trzy dni, od 27 do 29 maja. Wydarzenia odbywać się będą równolegle w kilku miejscach: Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w otwartej przestrzeni miejskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy.
Głównym partnerem wydarzenia są Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Cieszy mnie fakt, że Fundusze Norweskie i EOG zostały głównym partnerem Nordic Talking Festival i mogą wspierać wydarzenia związane z kulturą i tradycją Skandynawii, w szczególności Norwegii i Islandii - państw-darczyńców tych Funduszy - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Powrót do korzeni
W tym roku Nordic Talking Festival będzie oscylował wokół tematów związanych z historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich.
- Chcemy wrócić do korzeni i pochylić się nad przeszłością. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run oraz poznamy sagi islandzkie - zapowiada Aleksandra Wiśniewska z Fundacji Art of Freedom, będącej organizatorem Festiwalu.
Wykłady, warsztaty i pokazy
W programie Festiwalu, obok prelekcji i wykładów, znalazł się cały wachlarz tematycznych warsztatów i wydarzeń towarzyszących ze szczególnym akcentem na kulturę i folklor Norwegii oraz Islandii. Uczestnicy Nordic Talking Festival będą mieli okazję poznać skandynawskie baśni dla dorosłych, przyjrzeć się norweskim bunadom, zatańczyć tradycyjną norweską polkę, zaśpiewać nordyckie pieśni, nauczyć się czytania run, chwycić za łuk, a także porozmawiać w językach staroislandzkim, szwedzkim, norweskim i duńskim. Będą też pokazy walk wikingów, gra miejska, wystawa fotografii, spotkania autorskie, koncerty i prezentacja dwóch filmów Jakuba Witka, w tym polska premiera filmu "Zwykłe Życie".
Organizatorzy
Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym - Fundusze Norweskie i EOG oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Szczegóły dotyczące 5. edycji Nordic-Talking Festival dostępne są na stronie festiwalu: www.nordic-talking.pl
|