Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Zorzy Polarnej w Płocku – Emilia Heljasińska-Schmidt i Dariusz Schmidt ze Stowarzyszenia TRAKT – dokonali podsumowania XII edycji imprezy, która już tradycyjnie trwała cztery miesiące: od grudnia 2023 do marca 2024, i na którą złożyło się wiele wydarzeń.
Festiwal Zorzy Polarnej stanowi kontynuację działań edukacyjno-artystycznych dla dzieci i młodzieży poświęconych Skandynawii, w tym zwłaszcza Laponii oraz Arktyce Wysokiej (Svalbard, Grenlandia). W ubiegłych latach obejmowały one projekty: „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (2010), „Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy” (2011/12) oraz 11 edycji Festiwalu Zorzy Polarnej (2012-2023).
Celem projektu jest popularyzacja tematyki skandynawskiej i arktycznej wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej, kształtowanie tolerancji i szacunku dla odmienności kulturowej i zachowania tożsamości rdzennych ludów Dalekiej Północy, zwłaszcza mieszkańców Laponii. Festiwal służy także budowie lokalnej sieci porozumienia i integracji osób oraz instytucji związanych z tematyką skandynawską.
Łącznie, od marca do grudnia zrealizowano 22 aktywności różnego typu – od prezentacji, poprzez wystawy i konkursy, po tematyczne warsztaty. Wzięło w nich udział ponad 3200 osób. Największy zasięg miał VIII Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”, na który wpłynęło 1630 prac z 230 placówek oświatowych oraz upowszechniania kultury z całej Polski. Odbywały się także wykłady online, Festiwal Zorzy Polarnej patronował także wydanej wiosną książce „Nordyckie opowieści”.
Partnerami XII edycji festiwalu byli: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów (POKiS), Dom Darmstadt POKiS, Galerię Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, Biuro Turystyki Polarnej „Narval - ekspedycje polarne”. Z organizatorami festiwalu współpracowały także Gmina-Miasto Płock oraz Gmina Bulkowo.
Patronat honorowy nad Projektem sprawowali: Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Islandii oraz Prezydent Miasta Płocka, zaś naukowy – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Patronami medialnymi byli: Magazyn Skandynawski „Zew Północy”, Gazeta Wyborcza.pl, Gazeta.pl Płock, Tygodnik Płocki oraz Radio Eska.
Więcej informacji o Festiwalu Zorzy Polarnej: Facebook/FestiwalZorzyPolarnej
Na zdjęciu: jedna z prac zgłoszonych do VIII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w Kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną” (źródło: Facebook/FestiwalZorzyPolarnej ) |