Kolejną dużą atrakcją XI Festiwalu Zorzy Polarnej w Płocku, który odbywa się od grudnia 2022 r. do marca 2023 r., jest wernisaż wystawy malarstwa Marka Osmana Curtisa (1879-1959) pt. "Migawki z podróży do Laponii". Wydarzenie zaplanowano na 10 lutego 2023 r. (piątek) na godzinę 18.00, a miejscem festiwalowego spotkania z malarstwem Północy będzie Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36).
Mark Osman Curtis był duńskim artystą urodzonym w Szkocji. Obiektem jego szczególnego zainteresowania była społeczność Saamów, wśród których przez pewien czas nawet mieszkał. Owocem pobytu w Laponii była seria obrazów, ukazujących codzienne życie pierwotnych mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego.
Zaprezentowane w Płocku obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych i stanowią prawdopodobnie największą tego typu jednorodną kolekcję na świecie. Obecnie liczy ona 27 płócien olejnych, z reguły o wymiarach ok. 105 x 70 cm. Ich tematyka nawiązuje do motywu
przewodniego projektu "Festiwal Zorzy Polarnej", w tym roku poświęconego
przede wszystkim problematyce saamskiej.
Celem jedynego w swoim rodzaju projektu w Polsce, jakim jest płocki Festiwal Zorzy Polarnej, jest wzbudzenie zainteresowania osób w każdym wieku, zwłaszcza uczniów szkół podstawowych, zjawiskiem zorzy polarnej, a także pogłębienie wiadomości o geografii, przyrodzie i kulturze obszarów położonych poza kręgiem polarnym, zwłaszcza Laponii oraz Arktyki Wysokiej (Svalbard, Grenlandia).
Tegoroczna, XI edycja poświęcona jest również kulturze i życiu ludów rdzennych, zamieszkujących tereny rozświetlane blaskiem zorzy polarnej oraz zwróceniu uwagi na zagrożenia ich środowiska przyrodniczego.
Oprócz walorów artystycznych, organizatorzy dążą do popularyzacji tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez poznanie legend, mitów i bajek o Aurora Borealis, a także budzenia wrażliwości i szacunku dla odmienności kulturowej narodów żyjących w rejonie jej występowania.
Projekt służy ponadto rozwojowi aktywności twórczej uczestników oraz aktywizacji społeczności lokalnej wokół problematyki skandynawskiej. Przyczynia się do budowaniu lokalnej sieci porozumienia instytucji, organizacji społecznych i osób prywatnych oraz do podnoszenia efektywności ich współdziałania dla dobra dzieci i młodzieży.
Głównym organizatorem festiwalu jest płockie Stowarzyszenie TRAKT.
Więcej informacji o Festiwalu Zorzy Polarnej: Facebook/FestiwalZorzyPolarnej |