W Płocku rusza Festiwal Zorzy Polarnej, a jednym z pierwszych wydarzeń IX edycji jest pokaz slajdów poświęconych Norwegii Północnej z komentarzem ich autora - Konrada Koniecznego.
Pokaz odbędzie się 21 stycznia 2021 r. (czwartek) o godzinie 18.00 w formie on-line i będzie transmitowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im Themersonów.
Linki do wydarzenia:
Facebook/FestiwalZorzyPolarnej
Facebook/POKiS
Północne rubieże Norwegii mają w sobie coś szczególnego. Krajobraz jest tu znacznie bardziej surowy, monolityczny i chwilami bardziej posępny w porównaniu ze spektakularnym pięknem fiordów Norwegii Zachodniej.
Ale nie w krajobrazie tkwi największa różnica. Jadąc pośpiesznie na Nordkapp przez bezkresy Finnmarku, możemy łatwo to przeoczyć, ale przy dłuższym pobycie zrozumiemy, że to nie jest miejsce zwyczajne. Jak nigdzie indziej rytm życia wyznacza tutaj słońce.
Podróż za koło podbiegunowe w trakcie letnich białych nocy, czy zimowych ciemności to jak podróż na inną planetę. Podział doby na dzień i noc nie istnieje. Rok dzieli się na okres ciemności i światła, a życie ludzi i zwierząt jest do tego dostosowane.
Podczas pokazu wybierzemy się w podróż przez wszystkie pory roku i w najdalsze zakątki Północnej Norwegii. Odwiedzimy graniczące z Rosją Kirkenes, gdzie wiatr dziejowych zmian jeszcze nie w pełni
dotarł, weźmiemy udział w najdłuższym na świecie biegu psich zaprzęgów, odwiedzimy Saamów, dowiemy się dlaczego Norwegowie na jednej z wysp kultywują zwyczaj popołudniowej sjesty i naturalnie zobaczymy miejsca, które podczas podróży na Północ trzeba odwiedzić. A wszystko to w świetle białych nocy i zorzy polarnej.
Autor zdjęć - Konrad Konieczny - przygodę z Norwegią zaczął nietypowo, bo od języka. Chcąc przeczytać w oryginale Heimskringlę, czyli
staronordycki zbiór sag królewskich nauczył się norweskiego. Później były inne lektury, aż w końcu zapakował rower i wybrał się na pierwsze bliskie spotkanie z krajem fiordów. Od tego czasu, co roku jeździ na północ, a Norwegia stała się jego życiową pasją. Napisał kilka przewodników o tym kraju, publikował zdjęcia, artykuły, organizował wystawy w Polsce i Norwegii. Jest twórcą i redaktorem portalu Norwegofil.pl, gdzie dzieli się doświadczeniami ze swoich podróży i poleca sposoby na odkrywanie Norwegii.
|