Jak podał duńskojęzyczny portal grenlandzkiej gazety Sermitsiaq, w nocy z 19 na 20 lipca 2021 r. na Grenlandii zaczął obowiązywać przepis, według którego z transportu publicznego mogą korzystać wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.
Ta kontrowersyjna decyzja jest reakcja tamtejszych, autonomicznych władz na rozprzestrzenianie się wariantu Delta w Nuuk - stolicy Grenlandii.
Co ciekawe, władze deklarują jednocześnie, że np. wsiadając do autobusu nie trzeba będzie przedstawiać dokumentu potwierdzającego szczepienie, ale prawo do takiej kontroli będzie miała policja. Natomiast obligatoryjne kontrole dotyczą pasażerskiego ruchu lotniczego i morskiego (linia pasażersko-towarowa wzdłuż zachodniego wybrzeża). Osoby, które dotąd nie wyraziły woli uczestnictwa w eksperymencie medycznym, będą mogły podróżować jedynie taksówkami.
Wprowadzenie przepisu automatycznie odblokowało podróże do Qaqortoq i Sisimiut, w przypadku których obowiązywał do tej pory zakaz wyjazdów i przyjazdów. Wstępnie podano, że będzie on obowiązywał do końca lipca.
Także do końca lipca będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 20 osób, nie zaleca się także organizowania imprez w prywatnych domach i mieszkaniach, co może być przedmiotem zainteresowania ze strony policji.
Na liczącej 56 tys. mieszkańców Grenlandii preparat przeciwko Covid-19 podano blisko 33 tys. osób, natomiast podwójną dawkę otrzymało 18 tys. osób. Według władz, właśnie teraz notowany jest największy przyrost zakażeń od początku tzw. pandemii. Choć prezentowane jednocześnie liczby nie wskazują na konieczność wprowadzenia sanitarystycznych, dyskryminujących rozwiązań. We wszystkich sześciu grenlandzkich gminach aktualnie jest 29 przypadków obecności wirusa:
Gmina Awannata: 1
Gmina Qeqertalik: 0
Gmina Qeqqata: 6
Gmina Sermersooq: 10
Gmina Kujalleq: 12
Przy okazji trudno nie zauważyć, że frontowa strona portalu Sermitsiaq jest zdominowana przez koronawirusa. Na pierwszy rzut oka można nawet odnieść wrażenie, że na Grenlandii mamy do czynienia z dziesiątkującą populację, wirusową hekatombą. Tymczasem w największej, liczącej aż 22 tys. mieszkańców, czyli niemal połowę ludności całej wyspy, gminie Sermersooq, gdzie znajduje się stolica - Nuuk, nosicielami wirusa jest? 10 osób.
Źródło: Sermitsiaq.ag
|