Styczeń to najwyższa pora, by ruszać na łowy zorzy polarnej. Światową stolicą pogoni za Aurorą borealis jest Tromso, zawdzięczające swój prymat optymalnym warunkom do obserwacji tego zjawiska i dobrej dostępności komunikacyjnej. Od grudnia 2017 roku za niewielkie pieniądze dolecimy tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym powodem, by bliżej poznać główne miasto Północnej Norwegii.
Za kręgiem polarnym znajdziemy też, oczywiście jeśli dopisze szczęście, inne dziwo - Storsjöodjuret, czyli potwora z jeziora Storsjön w szwedzkiej Laponii. Kuzyna szkockiego Nessie i telemarskiej Selmy. To jeden z trzech potworów Skandynawii - tym trzecim jest islandzki Wielki Robak. Szczegóły - w numerze 29.
Sognefjorden to drugi pod względem wielkości fiord świata i niekwestionowany król norweskiego wybrzeża. Przybliżamy jego naturę i atrakcje, na jakie możemy liczyć podróżując wzdłuż jego brzegów.
Kluczowym elementem oferty kulturalnej Reykjavíku są muzea. Zwłaszcza muzea poświęcone sztuce. Przedstawiamy autorski wybór 10 najciekawszych placówek muzealnych w stolicy Islandii, na czele z Safnahúsi? - numerem 1 w naszym zestawieniu.
Przyrodniczym fenomenem Islandii jest oaza zieleni, jaką jest Thórsmörk - ulubiony obszar weekendowych wypadów mieszkańców Reykjavíku i cel wędrówek przybyszów z zagranicy. Thórsmörk stanowi także świetną bazę wypadową do dłuższych, kilkudniowych trekkingów wśród księżycowych pejzaży południowej Islandii.
Islandia jest wyspą, co z natury rzeczy stwarza pokusę, by ją okrążyć lub przemierzyć od jednego krańca do drugiego. Na początku ubiegłego roku zimowego trawersu Islandii dokonały dwie odważne Polki, które na wyprawę przez niegościnny interior wybrały się ze specyficznym wehikułem.
Arktyka dla najmłodszych? Tak, to możliwe. Od niedawna na Spitsbergen można wybrać się z dziećmi i wziąć udział w letniej, polarnej wyprawie. To fantastyczna szkoła życia dla pociech i wrażenia, które z pewnością pozostaną długo w pamięci. Bliższe informacje oczywiście w artykule poświęconemu temu tematowi.
Skoro o Spitsbergenie mowa - w ramach prezentacji polskich stacji polarnych przedstawiamy placówkę poznańską - Stację Polarną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Petuniabukta, działającą w centralnej części wyspy.
W 2017 roku farerski narodowy operator transportu publicznego - SSL - obchodził 100-lecie swojego istnienia. To dobra okazja, by przybliżyć czytelnikom specyfikę komunikacji na Wyspach Owczych. Zaczynamy od linii autobusowych. Z artykułu dowiemy się na przykład, dlaczego autobusy nawet na krótkich odcinkach tankowane są do pełna i dlaczego pasażerowie są sadzani w przedniej części pojazdu.
Publikujemy też kolejny artykuł z serii wędrówek po krajach nordyckich, w których za przewodników służą? narodowe waluty. A ściślej - banknoty i monety. Tym razem zapraszamy do Norwegii. To podróż o tyle ważna, że w roku 2017 weszły do obiegu nowe banknoty, a w 2018 straci ważność część znajdujących się jeszcze w użyciu banknotów poprzedniej serii. Lepiej wiedzieć, o jakie banknoty chodzi, by uniknąć rozczarowania, przyjmując resztę lub kupując korony w kantorze.
Wraz z numerem 29. kończymy też pieszą wędrówkę przez Skandynawię - z Nordkappu aż do fińskiej granicy. Ostatni, fiński etap prezentujemy w najnowszym wydaniu "Zewu Północy".
Wreszcie jeden z najbardziej oryginalnych festiwali muzycznych na świecie - norweski Ice Music Festival, czyli Festiwal Muzyki Lodowej. Z lodu wykonane jest tu niemal wszystko - sala koncertowa, ławy dla publiczności oraz? instrumenty muzyczne. Niektóre z nich nie mają nawet nazw, bowiem są tworzone spontanicznie. Niebawem odbędzie się kolejna edycja tej unikalnej imprezy.
Dodatki specjalne dla prenumeratorów
Prenumeratorzy "Zewu Północy" jak zwykle otrzymali dodatki specjalne. Tym razem do ich rąk trafiły obszerny katalog Północnej Norwegii oraz mapka Troms?. Dodatkową atrakcją jest 14. prezent z naszej kolekcji "Dotknij Północy". Są nim zebrane przez naszych wysłanników nasiona łubinu znad jeziora Storsjön, które ponoć mają moc przyciągania Storsjöodjuret - kryjącego się w głębi potwora.
Wszystkim miłośnikom Skandynawii polecamy zamówienie prenumeraty "Zewu Północy". Szczegóły dostępne są w ostatniej pozycji niniejszego katalogu. |